Regiony uprawy kawy. Skąd pochodzą najlepsze ziarna

Kawowce rosną w tak zwanym „pasie kawowym”. Należą do niego tereny położone pomiędzy zwrotnikami Raka i Koziorożca. Obszar ten nie jest jednolity, zajmują go różnorodne tereny oraz znajdujące się na nim regiony uprawy kawy.To pochodzenie w dużej mierze wpływa na smak napoju, który codziennie parzysz.

Pełne kofeiny ziarna uprawia się w ponad 70 krajach, ale tylko niektóre z nich z ich sprzedaży uczyniły narodowy biznes. Światowym potentatem w branży kawowej jest Brazylia. Jak pokazują statystyki, to właśnie ziarna z tego kraju najbardziej przypadły do gustu konsumentom. Jednakże wielbiciele „czarnego złota” zamiast na przynależność państwową patrzą na regiony uprawy kawy.

Największe regiony uprawy kawy są w Ameryce Południowej

To właśnie Ameryka Południowa produkuje najwięcej kilogramów kawy. Prym jak już wskazaliśmy wiedzie w tym zakresie Brazylia, ale pobliska Kolumbia również utrzymuje eksport na wysokim poziomie. Najbardziej znanym brazylijskim ziarnem jest Brazil Santos. Bardzo często stanowi on podstawę kawowych mieszanek.

https://coffeeforyou.pl/produkt/swiezo-palona-rzemieslnicza-metoda-kawa-ziarnista-brazil-santos-w-najlepszej-cenie/

Kawa z Brazylii jest wyrazista w smaku, można w niej wyczuć delikatną gorycz. Z kolei Kolumbia słynie z kremowych, delikatnych Arabik. Zbierane w tym kraju ziarna zawierają nuty owocowe i kwiatowe, a przygotowany z nich napar jest bardzo przyjemny dla podniebienia.

Ameryka Środkowa i jej powulkaniczne gleby

Cechą charakterystyczną ziaren kawy zbieranych w krajach Ameryki Środkowej jest niska kwasowość i delikatny smak. Swoją delikatność kawa zawdzięcza glebom, na których znajdują się plantacje. W Gwatemali wiele kawowców rośnie na ziemiach powulkanicznych, co ma ogromne znaczenie dla aromatu napoju.

Z kolei w Hondurasie uprawy znajdują się na trudno dostępnych, górskich zboczach, co kształtuje końcową, nieco wyższą cenę produktu.

Kawa przed wypaleniem

Afrykańskie regiony uprawy kawy czyli kolebka „czarnego złota”

Ten kontynent skrywa wiele ciekawych rodzajów ziaren. Najdłuższą historię uprawy ma teren Etiopii, z której pochodzi kawa pierwotna, czyli ta która zapoczątkowała eksport roślin i owoców.

Smak kaw pochodzących z Etiopii jest bardzo zróżnicowany. Co ciekawe, sposób uprawy nie zmienił się wiele od stuleci. Kontynentalną konkurencją dla Etiopii jest kawa kenijska. Przygotowany z niej napar jest o wiele bardzie orzeźwiający, jednakże wyraźnie czuć w nim kwasowość.

Azja i Oceania zaskakują sposobem obróbki ziaren

Indie oraz Wietnam zajmują nieduży, ale znaczący wkład w kawy, które znajdziesz na sklepowych półkach. Indyjskie odmiany wyróżniają się poza smakiem, także wyjątkowymi formami uprawy. Monsunowanie kawy, bo o nim mowa, polega na wykorzystywaniu podczas obróbki zjawisk atmosferycznych. Naprzemienne deszcze, wiatry i słońce, które oddziałują na zbiory są wyczuwalne w każdym ziarnie.

Kawa pochodząca z Wietnamu jest niezwykle energetyczna. Wszystko za sprawą dużej ilości kofeiny w ziarnach uprawianej tam Robusty.