Czym różni się kawa wypalana przemysłowo od tej wypalanej w sposób rzemieślniczy

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Wielu z was zapewne zastanawia się jak jest różnica pomiędzy kawą, którą możecie zakupić w sklepach typu supermarket a taką, którą możecie kupić w naszym sklepie internetowym. Poniżej opisuję główne różnice, dzięki którym łatwiej będziecie mogli zdecydować, która kawę wybrać.

Różnic w obu kawach należy szukać już od samego początku uprawy drzewek kawowych. Kawowce rosną w określonych warunkach i na określonej wysokości (w odpowiednich warunkach dają najlepsze owoce co przekłada się na ostateczny smak naparu). Drzewka najlepiej odnajdują się tam gdzie jest dość wysoko, gdzie panuje odpowiednia wilgotność oraz odpowiednia temperatura – są to tereny zazwyczaj górzyste, trudno dostępne dla maszyn. Dlatego też taka kawa jest uprawiana naturalnie bez użycia chemii oraz środków chroniących ją od chorób, grzybów i szkodników. Trzeba tutaj przypomnieć, że drzewka kawowe są mało odporne na w/w czynniki.  Kawa uprawiana w ten sposób trafia właśnie do palarni rzemieślniczych na całym świecie. Dla wielkich koncernów, tego typu uprawa po pierwsze nie jest na tyle wydajna aby zaspokoić zapotrzebowanie swoich potrzeb produkcyjnych, po drugie  byłaby zbyt droga i czasochłonna. Koncerny tworzą własne plantacje na terenach niższych, do których mają dostęp maszyny. Plantacje te są wspomagane chemią aby plony były jak najczęstsze oraz jak najbardziej obfite. Dodatkowo koncerny stosują również preparaty chroniące kawowce przeciw chorobom, grzybom i szkodnikom. Następnie owoce drzewek zbierane są przez wielkie maszyny. Razem z dobrymi dojrzałymi owocami zbierane są również zepsute, lekko niedojrzałe. Następnie wszystkie te owoce trafiają do dalszej obróbki.

To tutaj odczujemy główną różnicę, wpływającą na smak kawy oraz jej właściwości – zupełnie odmienny sposób uprawy oraz stosowanie lub nie środków chemicznych.

Kolejną różnicą jest sposób wypalania ziarenek kawy. Pamiętajmy o tym, że kawa po zbiorach i obróbce(na sucho lub na mokro), trafia w postaci zielonych ziaren do każdego zakątka świata gdzie jest wypalana.

Duże koncerny wypalają kawę zazwyczaj w stopniu ciemnym – dzięki temu ukrywają tak naprawdę smak swojej kawy, który jest zachwiany poprzez wspomniane wcześniej czynniki, a które mają znaczący wpływ na pogorszenie smaku. Ziarna kawy wypalone w ten sposób są tłuste (widoczne są bowiem olejki), posiadają niski poziom kofeiny oraz tracą swoje wszelkie charakterystyczne cechy związane z miejscem uprawy.

Dodatkowo, wielkie koncerny wypalają kawę w bardzo wysokiej temperaturze co skraca czas potrzebny na jej wypalenie.

Natomiast palarnie rzemieślnicze mogą wypalić kawę w dowolnym stopniu wypalenia: jasnym, średnim, ciemnym.

Dodatkowo małe palarnie wypalają kawę powoli,  w odpowiednich temperaturach tak, aby wydobyć z każdego ziarenka maksimum smaku oraz aromatu.

Profesjonalni bariści dzięki takiemu sposobowi wypalania mogą czuwać od początku do końca nad jakością wypalonej kawy co przekłada się na niesamowity smak oraz aromat naparu.

Powyższe różnice opisaliśmy bardzo skrótowo, ponieważ w tym temacie można by się rozwodzić na długie strony, rozpisując dokładnie wszystkie aspekty uprawy kawy, jej obróbki oraz palenia. Chcieliśmy tutaj jedynie przybliżać wam ten temat. Każdy z kolejnych aspektów postaramy się opisać w kolejnych artykułach 🙂

W razie jakichkolwiek pytań – zapraszamy do kontaktu z nami,  postaramy się na wszystkie odpowiedzieć :)[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]