Arabica i Robusta. W czym tkwi różnica

Arabica i Robusta różnią się wyglądem ziaren.

Na świecie istnieje obecnie ponad 100 gatunków kawy. Najpopularniejszymi są od stuleci Arabica i Robusta. Z tego artykułu dowiesz co je wyróżnia.

Kluczowe pochodzenie

Kawa kawie nierówna, to pewne. I nie chodzi tylko o wyczuwalne nuty smakowe. I Arabica i Robusta rosną w tak zwanym „pasie kawowym”. Jest to obszar ulokowany pomiędzy zwrotnikami Raka i Koziorożca. To właśnie ta strefa klimatyczna jest najbardziej przychylna wymagającym kawowcom.

Arabica to określenie używane w stosunku do ziaren, rosnących na roślinach Coffea arabica. Największe uprawy gatunku wywodzącego się z Etiopii, znajdują się obecnie na terenach położonych w Ameryce Środkowej i Południowej. Mniejsze znaleźć można w Afryce i Azji. Robusta także wywodzi się z Afryki. Jej regionem macierzystym jest obszar, dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga, dlatego zamiennie wykorzystywana jest w stosunku do niej nazwa „kawa kongijska”. Plantacje Robusty znaleźć można również w: Wietnamie, Brazylii, Indonezji czy Indiach.

Pomimo widocznych podobieństw co do preferencji geograficznych, Arabica i Robusta upodobały sobie nieco inne warunki. Kawa arabska uznawana jest za bardziej wymagającą w uprawie. Kawowce Arabiki najlepiej rosną i owocują na żyznych górskich zboczach. Ich plantacje zazwyczaj położone są pomiędzy 1000 a 2500 m n.p.m., gdzie roczna amplituda temperatury powietrza nie przekracza 10 stopni Celsjusza (15 – 25 stopni). Bardzo ważne są również: odpowiednia ilość opadów i wysoki poziom nasłonecznienia. Smak Arabiki uzależniony jest od każdego z wymienionych aspektów.

Uprawa Robusty jest nie tylko łatwiejsza, ale i wydajniejsza. Drzewka tego gatunku osiągają nawet dwa razy większe rozmiary od Arabiki, co oznacza, że dają do dwóch razy więcej owoców. Dodatkowo plantacje znajdują się na niżej położonych obszarach. Maksymalna wysokość upraw to 800 – 1000 m n.p.m. Roślinom nie przeszkadzają wysokie temperatury, dobrze rosną nawet gdy termometr pokazuje ponad 30 stopni. Robusta jest także bardziej odporna na działania szkodników. To zasługa typowej dla tego gatunku kawy budowy DNA i wyższej niż w Arabice zawartości kofeiny.

Arabica i Robusta. Co je wyróżnia?

Oba gatunki mają wierne rzesze wielbicieli, chociaż to ziarna Arabiki mimo trudności w uprawie opanowały blisko 75 procent rynku. Arabica i Robusta często występują razem w popularnych mieszankach, ale różnice między nimi zauważy nawet kawowy laik.

https://coffeeforyou.pl/produkt/mieszanka-morning/

Arabika jest kawą bardzo różnorodną, na jej ostateczną kompozycję aromatyczno-smakową składa się wiele elementów, od miejsca i warunków uprawy, po obróbkę i sposób palenia ziaren. Wszystkie czynniki są ważne, dlatego ingerując przy zamówieniu w stopień wypalenia ziaren jesteś w stanie znacząco zmienić kompozycję, która trafi do twojej filiżanki. Ziarna Arabiki mogą subtelnie łączyć zarówno owocowe, jak i kwiatowe, a nawet korzenne nuty. Wyjątkowo głębokie doznania zapewnią ziarna z segmentu Speciality.

Robusta nie jest aż tak aromatyczna. Jej smak, podobnie jak uprawa, jest mniej skomplikowany, co nie oznacza, że jest to kawa gorszej kategorii. Robusta jest zdecydowanie inna, bardziej wyrazista, mocna. Posiada intensywny, goryczkowy smak, którego sekret tkwi w wysokim poziomie kofeiny. Ziarno Robusty może zawierać nawet 2,7 proc. tej pobudzającej substancji, podczas gdy w Arabice jest jej o połowę mniej. Kawa kongijska to gwarancja silniejszego pobudzenia i gęstszej cremy.

Ziarno kawy prawdę Ci powie

Mając przed sobą ziarna jednej i drugiej odmiany, od razu poznasz która jest która. Różnicę 22 chromosomów w DNA widać gołym okiem.

Ziarna Arabiki są płaskie i podłużne, a rowek na środku układa się w kształt przypominający literę „S”. Robustę cechują okrągłe, niewielkie ziarna z prostym, równym pęknięciem.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym różni się kawa wypalana przemysłowo od tej wypalanej w sposób rzemieślniczy?